Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistické praktiky ze škol stále nezmizely

8. 07. 2017 13:15:12
Otevřený dopis zaslaný na Gymnázium v Plasích (Plzeň-sever), kde nerespektují inkluzi ve školství i školský zákon a nejlepšími žáky jsou ti, kteří mlčí. Bezpochyby ale nejsou jedinou institucí, která potlačuje individualitu.

Vážené vedení, vážení vyučující,

nejsem s to dále nečinně sledovat, jakým směrem se ubírá jednání Vaše i Vašich podřízených. Rozhodla jsem se zareagovat na situaci, která se nedávno odehrála na osmiletém gymnáziu a byla vyvrcholením řady událostí, které by již samy o sobě byly napadnutelné. Jedná se o žáka šesté třídy s poruchou autistického spektra (dále PAS) a Aspergerovým syndromem, který byl nucen ze školy odejít po údajném napadení učitelky v prostorách školních šaten. Žák tvrdí, že k žádnému fyzickému násilí nedošlo a takto situaci popisuje i jeho spolužák, který byl onoho případu taktéž přítomen. Následující den byla zavolána policie, která měla průběh děje prošetřit, i když výslech žádného z žáků nebyl dovolen. Pokud by se skutečně jednalo o závažný přestupek, nepochybuji, že by došlo k okamžitému a neodkladnému řešení.

Při přijetí žáka s PAS mají být všichni pedagogové a studenti obeznámeni s potřebami a nutnostmi, které jsou nezbytné pro výuku daného studenta a mají zajistit volný průběh vzdělávání, neboť ona neustále zmiňovaná inkluze ve školství je dána zákonem a platí pro všechny stupně škol. Učitel, který popírá důležitost speciálního přístupu k dětem s touto nemocí, by si měl být vědom svého zastaralého a nebezpečného postoje. V žádném případě by nemělo docházet k ostrakizaci jednotlivých osob, které jsou brány jako „problémové a nepřizpůsobivé“ jenom proto, že se vymykají zkostnatělosti, která pošlapává nejen individualitu studentů, nýbrž i jejich sebedůvěru.

V samotném závěru byla přizvána matka žáka, které bylo sděleno, že pokud chce, aby její syn mohl být přijat na jinou školu, podepíše dokument o dobrovolném zanechání studia. Tato zpráva byla ovšem napsána za ni a ona byla pod tlakem donucena rozhodnutí podepsat. S téměř totožným přístupem jsem se setkala před několika lety i já, kdy mi byl po dvou měsících bez udání důvodů zrušen individuální vzdělávací plán a bylo mi doporučeno přejít na jinou školu. V mém případě docházelo po dobu tří let k nepřiměřenému a neprofesionálnímu chování jedné z vyučujících, ale ony neustále se opakující situace nadále gradovaly, a nikdo k nim nehodlal zaujmout jakýkoli postoj. K tomu ostatně ani teď nedošlo, a tak docházelo k trestuhodnému zacházení s člověkem s PAS. Když opomenu porušování školského zákona, nedodržování metodických doporučení i slibovaného individuálního stanoviska, tak naprostou pasivitu a nevhodná konečná řešení bez jakéhokoli lidského přístupu a empatie považuji především za morální selhání.

I když jste nás možná přesně tomuto slepému existování učili, jsem ráda, že tato výuka alespoň u některých nebyla úspěšná. Nebojím se některé praktiky (i když mohly být nezáměrné) přirovnat ke způsobu, jakým fungovala před rokem 1989 ideologie. Častých způsobů manipulace v běžných situacích si velké procento lidí nevšimne nebo si již zvykli na dané mody, které se mohou jevit jako bezpříznakové. Pokud se člověk sžije s tímto sebeklamem, přijal „život ve lži“.

Škola by měla být živým dějištěm, které reaguje na změny světa, má pomáhat okolní dění pochopit a diverzitu brát jako obohacení. Učitelé nejsou garanti pravdy, ale to si ne všichni uvědomují, přece jenom v nich komunistický režim zanechal silné stopy, které jsou ale bohužel tímto způsobem uchovávány nejen ve školství, ale i ve způsobu bytí dalších generací. V nynější době, v postkomunistických zemích zejména, je o to silnější potřeba tyto prvky eliminovat prostřednictvím činnosti samotných pedagogů, žáků a studentů. I když škola není ani zdaleka jedinou možností se vzdělávat, trávíme zde značnou část života, a sice proto je důležité utvářet nové paralelní principy a metody vnímání, poznání, hledání pravdy a lidskosti.

Není a nikdy mi nebylo lhostejné, co se ve školách děje, a proto Vás vyzývám k dodržování školského zákona, a zvláště těch částí, které byly doposud porušovány. Co ale považuji za podstatnější, je, aby lidé byli schopni za své jednání přijmout odpovědnost a naše komunikace byla založena na pochopení jinakosti, což je také důvod mé účasti na destigmatizaci PPP a PAS a prvotní účel napsání tohoto dopisu.

Autor: Barbora Doležalová | sobota 8.7.2017 13:15 | karma článku: 18.03 | přečteno: 1726x

Další články blogera

Barbora Doležalová

I přes to všechno

Osobní zpověď, vyznání bez rýmů, bez interpunkce a někdy s patosem. Určeno převážně k přednesu, ne na nedělních chvilkách poezie.

1.7.2017 v 20:10 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 241 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Hoďte mě vlkům...

size="15pt"...a já se vrátím jako vůdce smečky. I my lidé, homo sapiens, si podle dané situace bereme vzor ze zvířecí říše. Přebíráme od nich určité vzorce chování které jsou typické pro různé životní situace.

22.11.2017 v 6:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Přemysl Čech

Byl, je a bude milován - Michael Hutchence (+ 22.11.1997)

Ano, dnes je tomu jíž 20 let, co nás opustil a navždy odešel do muzikantského nebe, jak by možná mnozí napsali do nekrologu, frontman a dvorní textař skupiny INXS Michael Hutchence. Odešel milován ve věku pouhých 37 let.

22.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 500 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 430 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1200 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 983

Studentka bohemistiky. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.