Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistické praktiky ze škol stále nezmizely

8. 07. 2017 13:15:12
Otevřený dopis zaslaný na Gymnázium v Plasích (Plzeň-sever), kde nerespektují inkluzi ve školství i školský zákon a nejlepšími žáky jsou ti, kteří mlčí. Bezpochyby ale nejsou jedinou institucí, která potlačuje individualitu.

Vážené vedení, vážení vyučující,

nejsem s to dále nečinně sledovat, jakým směrem se ubírá jednání Vaše i Vašich podřízených. Rozhodla jsem se zareagovat na situaci, která se nedávno odehrála na osmiletém gymnáziu a byla vyvrcholením řady událostí, které by již samy o sobě byly napadnutelné. Jedná se o žáka šesté třídy s poruchou autistického spektra (dále PAS) a Aspergerovým syndromem, který byl nucen ze školy odejít po údajném napadení učitelky v prostorách školních šaten. Žák tvrdí, že k žádnému fyzickému násilí nedošlo a takto situaci popisuje i jeho spolužák, který byl onoho případu taktéž přítomen. Následující den byla zavolána policie, která měla průběh děje prošetřit, i když výslech žádného z žáků nebyl dovolen. Pokud by se skutečně jednalo o závažný přestupek, nepochybuji, že by došlo k okamžitému a neodkladnému řešení.

Při přijetí žáka s PAS mají být všichni pedagogové a studenti obeznámeni s potřebami a nutnostmi, které jsou nezbytné pro výuku daného studenta a mají zajistit volný průběh vzdělávání, neboť ona neustále zmiňovaná inkluze ve školství je dána zákonem a platí pro všechny stupně škol. Učitel, který popírá důležitost speciálního přístupu k dětem s touto nemocí, by si měl být vědom svého zastaralého a nebezpečného postoje. V žádném případě by nemělo docházet k ostrakizaci jednotlivých osob, které jsou brány jako „problémové a nepřizpůsobivé“ jenom proto, že se vymykají zkostnatělosti, která pošlapává nejen individualitu studentů, nýbrž i jejich sebedůvěru.

V samotném závěru byla přizvána matka žáka, které bylo sděleno, že pokud chce, aby její syn mohl být přijat na jinou školu, podepíše dokument o dobrovolném zanechání studia. Tato zpráva byla ovšem napsána za ni a ona byla pod tlakem donucena rozhodnutí podepsat. S téměř totožným přístupem jsem se setkala před několika lety i já, kdy mi byl po dvou měsících bez udání důvodů zrušen individuální vzdělávací plán a bylo mi doporučeno přejít na jinou školu. V mém případě docházelo po dobu tří let k nepřiměřenému a neprofesionálnímu chování jedné z vyučujících, ale ony neustále se opakující situace nadále gradovaly, a nikdo k nim nehodlal zaujmout jakýkoli postoj. K tomu ostatně ani teď nedošlo, a tak docházelo k trestuhodnému zacházení s člověkem s PAS. Když opomenu porušování školského zákona, nedodržování metodických doporučení i slibovaného individuálního stanoviska, tak naprostou pasivitu a nevhodná konečná řešení bez jakéhokoli lidského přístupu a empatie považuji především za morální selhání.

I když jste nás možná přesně tomuto slepému existování učili, jsem ráda, že tato výuka alespoň u některých nebyla úspěšná. Nebojím se některé praktiky (i když mohly být nezáměrné) přirovnat ke způsobu, jakým fungovala před rokem 1989 ideologie. Častých způsobů manipulace v běžných situacích si velké procento lidí nevšimne nebo si již zvykli na dané mody, které se mohou jevit jako bezpříznakové. Pokud se člověk sžije s tímto sebeklamem, přijal „život ve lži“.

Škola by měla být živým dějištěm, které reaguje na změny světa, má pomáhat okolní dění pochopit a diverzitu brát jako obohacení. Učitelé nejsou garanti pravdy, ale to si ne všichni uvědomují, přece jenom v nich komunistický režim zanechal silné stopy, které jsou ale bohužel tímto způsobem uchovávány nejen ve školství, ale i ve způsobu bytí dalších generací. V nynější době, v postkomunistických zemích zejména, je o to silnější potřeba tyto prvky eliminovat prostřednictvím činnosti samotných pedagogů, žáků a studentů. I když škola není ani zdaleka jedinou možností se vzdělávat, trávíme zde značnou část života, a sice proto je důležité utvářet nové paralelní principy a metody vnímání, poznání, hledání pravdy a lidskosti.

Není a nikdy mi nebylo lhostejné, co se ve školách děje, a proto Vás vyzývám k dodržování školského zákona, a zvláště těch částí, které byly doposud porušovány. Co ale považuji za podstatnější, je, aby lidé byli schopni za své jednání přijmout odpovědnost a naše komunikace byla založena na pochopení jinakosti, což je také důvod mé účasti na destigmatizaci PPP a PAS a prvotní účel napsání tohoto dopisu.

Autor: Barbora Doležalová | sobota 8.7.2017 13:15 | karma článku: 18.03 | přečteno: 1712x

Další články blogera

Barbora Doležalová

I přes to všechno

Osobní zpověď, vyznání bez rýmů, bez interpunkce a někdy s patosem. Určeno převážně k přednesu, ne na nedělních chvilkách poezie.

1.7.2017 v 20:10 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 236 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Někteří Italové nás varují: Nejen Babiš je jak Berlusconi, nedělejte stejnou chybu!

Co udělal Berlusconi tak zásadního, že Itálie vyjma Jižního Tyrolska atd. je v problematické situaci, nemá v současné době při stávajícím přístupu řady lidí tak dobrou budoucnost a hrozí jí podobná situace, jako Řecku?

20.9.2017 v 22:05 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 454 |

Jan Ziegler

Nechcete, aby jezdily vlaky a autobusy, pak volte KSČM

A vůbec všechny strany, které jsou proti dovozu zahraničních zaměstnanců. To je totiž spolehlivá cesta ke kolapsu MHD, linkových autobusů a železniční dopravy. Řidiči autobusů a strojvedoucí zkrátka nejsou.

20.9.2017 v 19:13 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 847 | Diskuse

David Wiltsch

Uctěme odvahu a odhodlání našich předků

Dne 23. září 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Tu přijalo obyvatelstvo s nevídaným nadšením a již během následujícího dne byla většina mužů na svých pozicích. Nezapomínejme. Uctěme odvahu a odhodlání předků společně.

20.9.2017 v 18:58 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 463 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, zda není kromě tuzemáku i EU rakovinotvorná..

Pokud by Evropská komise zakázala tradiční přísadu do rumu alias tuzemáku, tak se dá i konstatovat, že rakovinu mohou psychicky slabší jedinci dostat i z těch věčných nesmyslů, co sama produkuje.

20.9.2017 v 16:46 | Karma článku: 33.32 | Přečteno: 648 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a politicko-úřednická „elita“ národa.

Prakticky denně se musím zamýšlet nad tím, v čem je chyba. Co se děje špatně, že ještě v dnešní době jsou v našem státě ponecháváni nemocní a trpící lidé svému osudu

20.9.2017 v 15:33 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 974

Studentka bohemistiky. 



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.